AUSTRALIA

Home AUSTRALIA

AUSTRALIA OCZAMI EWY MAY

Reportaże, zdjęcia, filmy od roku 2007.

Zdj. Ewa i Uluru, święta góra Aborygenów 

Na tej stronie publikuję ciekawe zdjęcia, opowieści i filmy z moich podróży po Australii, a także z przepięknych okolic Perth w Western Australia, gdzie aktualnie mieszkam. Wcześniej od marca 2006 roku mieszkałam z mężem w Melbourne .  Ale teraz w Perth jest mój dom. Polskę odwiedzam co roku latem. Prowadzę tam warsztaty, spotkania i mam tam rodzinę, przyjciół, domek nad jeziorem. Więc żyję na dwa domy i dwa kraje. Wiecie co…jest mi z tym dobrze 🙂

Moją opowieść dla was zacznę od krótkiej relacji z ostatniej przygody, jaka miała miejsce  w Perth 2-7.10.2018

7 października 2018 odlecieli do Polski moi przyjaciele, których gościłam w swoim domu w Safety Bay przez 5 dni …Janusz Zagórski, Regina Sidorkiewicz i Magdalena (do swojego domu w Brisbane). Spędzilismy ze soba kilka bardzo intensywnych, niezwykłych dni. Zwiedzaliśmy piękne miejsca…zachwytom nie było końca.

Ale najważniejsze było to,  że Janusz Zagórski, dziennikarz i założyciel niezależnej telewizji internetowej NTV https://www.youtube.com/user/niezaleznatelewizja,  przeprowadził z moją pomocą kilka bardzo interesujących wywiadów z niezwykłymi ludźmi, które to spotkania udało mi się zaaranżować.

Tutaj wywiad ze mną jaki nagrał Janusz Zagórski w moim domu w Safety Bay, o moich magicznych wydarzeniach, jakie były moim udziałem podczas podróży przez Australię.

<TUTAJ>

Był wywiad z Aborygenskim Elder, Walterem Mc Guire i jego żoną Meg.

  

Spotkanie odbyło się w Kings Park na terenie ich świętego miejsca, gdzie Walter zaprezentował i zaśpiewał Welcome to Country Ceremony. Walter opowiedział o historii, tradycjach i dreamtime stories ludu Noongar, naturalnych właścicieli terenów Perth.

Refleksje nad smutnym losem Aborygenów, którzy na początku czasów osiedlania się tutaj Brytyjczyków 200 lat temu doświadczali wiele krzywd, sprowadziły deszcz na nasze głowy. Niebo zapłakało. Dziś jest inaczej. Aborygeni są szanowani i przepraszani za czyny białego człowieka…ale to widać za mało.

http://gocultural.com.au/about-go-cultural

♦♦♦

Było spotkanie z buddyjskim mnichem Bhante Sujato, w klasztorze w buszu w Serpentine.

  

Bodhinyana Buddhist Monastery, gdzie Abotem jest słynny ze swej mądrości Ajahn Brahm.

Bhante Sujato jest Australijczykiem z Perth, ma korzenie polskie.  Zanim wstąpił do klasztoru 24 lata temu, grał na gitarze w zespole rockowym. W trakcie podróży przez świątynie Tajlandii w poszukiwaniu “tego czegoś”…odnalazł buddyzm i w tym już pozostał. 

A dziś jest bardzo szanowanym mnichem, prawą ręką Ajahana Brahma i tłumaczy starożytne manuskrypty buddyjskie na język angielski a także…polski.

W klasztorze, który jest położony w buszu, wzięliśmy udział w ceremonii poświęcenia pokarmów i darów, potem śniadanie ze wspólnego stołu, w którym brały udział także zielone papugi, a na koniec cicha medytacja w świątyni. Niezapomniana będzie ta cisza…a na koniec pokazały się kangury.

♦♦♦

Było spotkanie z białymi szamanami ONE TRIBE we Fremantle. 

  

http://www.onetribehealing.com.au/

Uprawiają oni sound healing szamański, o korzeniach aborygeńskich (didgeridoo), połączony z szamańską kulturą indian amerykańskich ( bębny, flet) a także z użyciem głosu ( overtony) znane wśród mnichów tybetańskich ale i mongolskich kultur.

Była to magiczna opowieść o ich osobistej sound journey. O tym jak wszelkie umiejętności generują oni poprzez połączenie z Boskim Źródłem i są prowadzeni przez ich Duchowych Przewodników.

Zagrali dla nas “Inicjację Szamańską”, z połączeniem się z 4-ema żywiołami: Ziemia, Woda, Powietrze, Ogień – która była elektryzująca, piękna i magiczna. Potem okazało się, że Inicjacja nie nagrała się, pomimo sprawdzania sprzętu. Nagrał się jedynie wywiad. Hmm… inicjacje zawsze były owiane tajemnicą i nie wolno było ich upubliczniać. Więc Duchy Opiekuńcze zadbały, żeby ta święta ceremonia nie została nagrana kamerą.

♦♦♦

Było też spotkanie z Dorothy Coe, założycielką unikalnego ośrodka ECHO-SATORI SOUND.

  

https://echoesgong.com.au/

Jest to starożytne święte miejsce Aborygenów, gdzie znajduje się wir energii. W tym dokładnie miejscu Dorothy zrealizowała swoją wizję-marzenie, żeby zbudować olbrzymi stożek rezonansowy z miedzianych ścian o specjalnych wymiarach i tam uzdrawiać ciało-umysł-ducha, za pomocą wibracji gongów i kryształowego didgeridoo. Architektura stożka sprawia, że dźwięk jest kumulowany wewnątrz i tworzy wiry o specyficznej sile i oddziaływaniu. Doświadczenia z uzdrawianiem dźwiękiem w ten oryginalny sposób, obserwowane są przez naukowców i lekarzy.

Tam zostaliśmy poddani sesji uzdrawiania dźwiękiem kryształowego didgeridoo. To był…kosmiczny odlot!

W tej przygodzie, moja początkowa rola “tourist guide” przeistoczyła się szybko w tłumacza i prowadzącą te wywiady w języku polskim i angielskim. Rzuciła mnie na głęboką wodę i otworzyła mnie na nową drogę. Okazało się, że bardzo dobrze sobie poradziłam z tłumaczeniem na żywo na nagraniach wywiadów z naszymi gośćmi. Zarówno z polskiego na angielski, jak i z angielskiego na polski.

Ufam że moje angielskie i polskie tłumaczenia  będą dla was wystarczajace.

Teraz rozmyślam nad kontynuacją tej przygody. Nie tylko jako tłumacz i korespondent z Australii dla  NTV, ale jako reporterka własnego kanału you tube, w którym będę publikować filmiki ze spotkań  z ciekawymi ludźmi, inspirować i pokazywać Australię. 

Podczas pobytu Janusza Zagórskiego i NTV tu w Perth było wiele wrażeń, duchowych i energetycznych przeżyć. Materiały z wywiadów i spotkań, Janusz Zagórski opublikował na kanale NTV. 

Oto link do filmiku -wywiadu ze mną   <TUTAJ>

♦♦♦

I jeszcze jeden filmik – moja opowieść o życiu w Australii, o emigracji, o przyrodzie, o mojej pracy

nagrany w moim ogrodzie przez telewizję internetową VTV

<TUTAJ>

Pozdrawiam

Ewa May